Për një kohë të kufizuar, përfito 4 muaj FALAS në një plan të ri vjetor.

Ndërtuesit më të mirë të faqeve të internetit

Ndërtuesit më të mirë të faqeve të internetit
6 mars 2023

Krijimi i një faqe interneti mund të jetë një detyrë frikësuese, veçanërisht për ata që nuk kanë përvojë në kodim ose dizajn. Por me ndihmën e ndërtuesve të faqeve të internetit, tani është më e lehtë se kurrë të krijosh një faqe interneti me pamje profesionale shpejt dhe me efikasitet. Ndërtuesit e faqeve të internetit janë aplikacione softuerike që lejojnë përdoruesit të krijojnë me lehtësi faqe në internet duke përdorur funksione të tërheqjes dhe lëshimit.

Ndërtuesit e faqeve të internetit

Ndërtuesit e faqeve të internetit janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të krijuar një faqe interneti me pamje profesionale shpejt dhe lehtë. Shumica e ndërtuesve të faqeve të internetit të njohura ofrojnë një ndërfaqe intuitive të tërheqjes dhe lëshimit që e bën të lehtë edhe për fillestarët të hartojnë faqet e tyre të internetit pa pasur njohuri për kodimin. Shumë ndërtues të faqeve të internetit madje ofrojnë shabllone falas, kështu që nuk keni nevojë të filloni nga e para. Plus, shumë vijnë me shërbime pritëse, kështu që ju mund të shmangni sherrimin e konfigurimit të mbajtjes në internet vetë. Përveçse janë miqësore dhe të përballueshme, disa nga ndërtuesit më të mirë të faqeve të internetit vijnë me veçori shtesë si mbështetja për dyqanet e tregtisë elektronike dhe aplikacionet celulare për përdoruesit në lëvizje. Me të gjitha këto veçori në dispozicionin tuaj, nuk është çudi që më shumë njerëz po i drejtohen ndërtuesve të faqeve të internetit kur duan të krijojnë një prani në internet për veten ose biznesin e tyre.

Wix

Wix është një ndërtues faqesh interneti që përdoret për të zhvilluar faqet e internetit pa shkruar kod. Ka një ndërfaqe të lehtë për t'u përdorur zvarrit dhe lësho që e bën atë ideal për këdo, pavarësisht nga përvoja e tyre e kodimit. Për më tepër, Wix gjithashtu ofron një sërë veçorish duke përfshirë optimizimin e celularit dhe aftësitë e tregtisë elektronike. Për bizneset që kërkojnë të krijojnë një dyqan online, Wix ofron akses në mjete të tilla si menaxhimi i inventarit, përpunimi i pagesave dhe opsionet e transportit. Për më tepër, përdoruesit mund të personalizojnë pamjen e faqes së tyre me dhjetëra shabllone dhe qindra shkronja. Me shërbimet e tij të ndryshme shtesë si Wix Hotels, Wix Restaurants dhe zgjidhje edhe më të specializuara, Wix mund t'u ofrojë bizneseve mjetet që u nevojiten për të rritur praninë e tyre në internet. Së fundi, nëse bizneset duan më shumë kontroll mbi pamjen ose funksionimin e faqes së tyre të internetit, ata mund të përdorin opsionet e avancuara të personalizimit duke shtuar kodin HTML direkt në redaktues.

Hapësirë katrore

Squarespace është një ndërtues tepër i popullarizuar i faqeve të internetit që ofron një gamë të gjerë karakteristikash dhe opsionesh dizajni për përdoruesit. Është një nga mjetet më miqësore për përdorimin e krijimit të faqeve të internetit në dispozicion, dhe i lejon përdoruesit të krijojnë uebsajte të bukura nga e para pa ndonjë përvojë paraprake të kodimit ose dizajnimit. Redaktori drag-and-drop i Squarespace e bën të lehtë për këdo që të personalizojë paraqitjen dhe dizajnin e faqes së tij, dhe shabllonet e tij të përgatitur paraprakisht ofrojnë një pikënisje të shpejtë për ata që nuk kanë kohë për të ndërtuar një sajt të personalizuar nga e para. Për më tepër, Squarespace përfshin mjete të fuqishme të integruara SEO të cilat u mundësojnë përdoruesve të kontrollojnë se si shfaqet uebfaqja e tyre në faqet e rezultateve të motorit të kërkimit. Për më tepër, Squarespace u siguron përdoruesve akses në mbështetjen e klientit 24/7, në mënyrë që ata të mund të marrin ndihmë sa herë që u nevojitet. Në përgjithësi, Squarespace është një zgjedhje e shkëlqyer si për dizajnerët me përvojë në internet ashtu edhe për fillestarët që duan të krijojnë faqe mahnitëse me përpjekje minimale.

WordPress

WordPress është një nga platformat më të njohura të krijimit të faqeve të internetit, për shkak të shkathtësisë dhe lehtësisë së përdorimit. Ka një ndërfaqe intuitive që e bën të lehtë për këdo që të krijojë shpejt një faqe interneti me pamje profesionale pa ndonjë njohuri teknike ose aftësi kodimi. Ka mijëra tema elegante dhe të personalizueshme të WordPress në dispozicion, kështu që ju mund të gjeni diçka që i përshtatet në mënyrë të përsosur nevojave tuaja të biznesit ose personale. Për më tepër, WordPress ofron një gamë të gjerë shtojcash që lejojnë instalimin e veçorive të ndryshme si galeritë, formularët e kontaktit, dyqanet e tregtisë elektronike dhe shumë më tepër – duke ju lejuar të shtoni me lehtësi funksionalitet shtesë në faqen tuaj. Më në fund, WordPress u ofron përdoruesve qasje në platformën e tyre të pritjes me masa shtesë sigurie së bashku me mbështetjen 24/7 nga ekipi i tyre – duke e bërë atë një opsion ideal si për fillestarët ashtu edhe për webmasterët me përvojë.

Weebly

Weebly po bëhet shpejt një ndërtues i njohur i faqeve në internet. Ai u ofron përdoruesve një mënyrë të lehtë dhe intuitive për të krijuar, dizajnuar dhe menaxhuar faqet e tyre të internetit pa asnjë përvojë të mëparshme të kodimit. Ndërfaqja zvarrit dhe lësho e Weebly e bën të thjeshtë personalizimin e shablloneve dhe shtimin e përmbajtjes në faqet tuaja. Ato ofrojnë gjithashtu një përzgjedhje të gjerë temash që janë të dizajnuara për të gjitha llojet e bizneseve dhe organizatave. Për më tepër, ato ofrojnë mjete si analitika, optimizimi i SEO, veçoritë e tregtisë elektronike, aftësitë e blogimit dhe më shumë.

Weebly është gjithashtu me kosto efektive me katër nivele të ndryshme çmimesh që variojnë nga falas në $38 në muaj, gjë që ju jep akses në veçori të avancuara si domenet me porosi dhe mbrojtjen me fjalëkalim për faqen tuaj. Platforma e tyre e fuqishme siguron performancë të shkëlqyer në të gjitha pajisjet, duke përfshirë kompjuterët desktop, tabletët dhe telefonat celularë. Plus, ekipi i tyre i besueshëm i shërbimit ndaj klientit është i disponueshëm përmes emailit ose telefonit nëse keni nevojë ndonjëherë për ndihmë për zgjidhjen e ndonjë problemi me faqen tuaj të internetit ose cilësimet e llogarisë.

Në përgjithësi, Weebly e bën të lehtë për të gjithë, nga fillestarët deri tek zhvilluesit profesionistë, të ndërtojnë faqe interneti të sofistikuara pa ndonjë vështirësi ose njohuri teknike të kërkuar. Me mjetet e tij të projektimit tërhiq dhe lësho të kombinuara me mbështetjen e shkëlqyer të klientit, Weebly është bërë një nga ndërtuesit më të mirë të faqeve të internetit sot.

GoDaddy

GoDaddy është një nga ndërtuesit më të njohur të faqeve të internetit në dispozicion sot. Ai u ofron përdoruesve një sërë veçorish dhe mjetesh për të krijuar faqe interneti me porosi, dyqane në internet dhe blogje. Ndërfaqja miqësore për përdoruesit e bën krijimin dhe personalizimin e një faqe interneti të lehtë për përdoruesit fillestarë, ndërsa koduesit me përvojë mund të përfitojnë nga opsionet e kodimit HTML5 dhe CSS3. GoDaddy ofron gjithashtu zgjidhje të tregtisë elektronike me opsione të integruara të përpunimit të pagesave dhe transportit, si dhe shërbime të regjistrimit të domenit. Për më tepër, përdoruesit kanë akses në një bibliotekë të gjerë shabllonesh që mund të personalizohen me shkronja, ngjyra, imazhe, video dhe më shumë. Me paketa të fuqishme të pritjes që ofrojnë gjerësi bande të pakufizuar dhe hapësirë ruajtëse për faqet e internetit të krijuara në platformë, GoDaddy është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që bëjnë DIY që kërkojnë të krijojnë uebsajtin e tyre ose dyqanin në internet.

Shopify

Shopify është një ndërtues i lehtë për t'u përdorur në uebfaqe të tregtisë elektronike që lejon përdoruesit të krijojnë vitrinën e tyre në internet. Ai ofron një gamë të gjerë funksionesh dhe mjetesh, duke e bërë atë të përshtatshëm për biznese të të gjitha madhësive. Shopify është një nga ndërtuesit më të njohur të faqeve të internetit, me mbi një milion dyqane aktive që menaxhojnë më shumë se $41 miliardë në shitje.

Shopify përfshin të gjitha mjetet e nevojshme për të ndihmuar përdoruesit të krijojnë, personalizojnë dhe menaxhojnë dyqanin e tyre në internet. Kjo përfshin regjistrimin e emrit të domenit dhe shërbimet e pritjes, opsionet e përpunimit të pagesave si pagesat me kartë krediti, PayPal ose Apple Pay si dhe opsione të ndryshme transporti duke përfshirë USPS dhe UPS. Për më tepër, përdoruesit mund të zgjedhin nga qindra shabllone të dizajnuara në mënyrë profesionale për të personalizuar pamjen dhe ndjesinë e faqes së tyre të internetit sipas identitetit të markës së tyre.

Shopify gjithashtu ofron analitikë në mënyrë që përdoruesit të mund të gjurmojnë treguesit kryesorë të performancës (KPI) siç janë shikimet e faqeve dhe burimet e trafikut. Ai gjithashtu ofron mjete marketingu si fushata me email dhe zbritje për të ndihmuar në promovimin e produkteve dhe shërbimeve të dyqanit. Për më tepër, Shopify ka dyqanin e vet të aplikacioneve që përmban aplikacione të palëve të treta që zgjerojnë funksionalitetin me veçori të tilla si rishikimet e produkteve ose modulet e kontabilitetit për menaxhim më të mirë të biznesit.

Përfundim: Zgjidhni ndërtuesin e duhur

Pasi të keni përcaktuar nevojat e faqes suaj të internetit, zgjedhja e ndërtimit të duhur është thelbësore. Ju dëshironi të siguroheni që po zgjidhni një platformë që ka të gjitha veçoritë dhe funksionalitetin që kërkoni për faqen tuaj të internetit. Këtu janë disa faktorë kryesorë që duhen marrë parasysh kur bëni zgjedhjen tuaj:

Kostoja – Duhet të merret parasysh kostoja e ndërtuesit. Kërkoni ndërtues që ofrojnë plane falas me veçori të kufizuara ose plane premium me veçori më të avancuara.

Funksionaliteti – Sigurohuni që ndërtuesi të ofrojë të gjitha funksionalitetet që ju nevojiten, si p.sh. karrocat e blerjeve, formularët, sistemet e menaxhimit të përmbajtjes, etj. Kontrolloni gjithashtu se çfarë lloj shtojcash ofrojnë ato, në mënyrë që të mund ta personalizoni faqen tuaj të internetit edhe më tej pa njohuri për kodimin.

Dizenjot – Shumë ndërtues tani ofrojnë dizajne dhe shabllone me cilësi të lartë që e bëjnë më të lehtë krijimin e faqeve të internetit të bukura shpejt dhe me lehtësi. Nëse dizajni është i rëndësishëm për ju, kërkoni një ndërtues që ofron shumë opsione në këtë fushë, në mënyrë që të krijoni një sit të këndshëm estetikisht pa pasur ndonjë përvojë të dizajnit grafik.

Mbështetje – Mbështetja cilësore e klientit mund të jetë e paçmueshme kur përdorni një ndërtues uebsajti. Kontrolloni nëse ofrojnë mbështetje 24/7 ose nëse ofrojnë mbështetje vetëm gjatë orëve ose ditëve të caktuara të javës. Në këtë mënyrë, nëse diçka shkon keq me faqen tuaj, ju e dini që ndihma është e disponueshme kur është më e nevojshme.

Lini një Përgjigje

sqAlbanian